$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,86
€ EURO → Alış: 7,68 / Satış: 7,71

SON DAKİKA

Rus uzmanı Aslanbek Mozloyev: Türkiye ve Rusya Libya krizi çözümünde etkin rol oynuyor

Rus uzmanı Aslanbek Mozloyev: Türkiye ve Rusya Libya krizi çözümünde etkin rol oynuyor
  • 22.01.2020
  • 180 kez okundu
Rusya Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi Doğu Dilleri Bölüm Başkanı Aslanbek Mozloyev, Türkiye ve Rusya’nın Libya krizi çözümünde etkin rol oynadığını söyledi.
Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen yuvarlak masa toplantısında Libya krizi ele alındı.
Mozloyev, Rusya ve Türkiye’nin Suriye meselesi çözümünde ortak adımlar atarak güzel sonuçlar elde ettiğini belirterek, “Bu adımlar, olumlu sonuçlara yol açtı. İki ülkenin farklı çıkarları olsa da Rusya’nın başarısı, Türkiye’nin desteği olmadan düşünülemez.” dedi.
İki ülkenin Libya meselesinde aynı jeopolitik alanda buluştuğuna dikkati çeken Mozloyev, “Türkiye ve Rusya, Libya krizi çözümünde etkin rol oynuyor. Libya krizi, Suriye meselesinin çözümüne katkıda bulunan prensiplerin kullanıldığı ikinci bir platform olabilir.” değerlendirmesinde bulundu.
Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen Libya Konferansı öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bir araya geldiğini hatırlatan Mozloyev, bu görüşmenin, iki ülke arasındaki koordinasyonun göstergesi olduğunu vurguladı.
“Türk yönetimi zekice davrandı”
Moskova’daki Ulusal Araştırma Üniversitesi Ekonomi Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Grigoriy Lukyanov ise Berlin Konferansının önemine işaret ederek, “Berlin Konferansı, bir sembol olarak önemli. Çünkü uluslararası toplum, Libya krizine önem veriyor.” dedi.
Türkiye’nin kendi milli çıkarları doğrultusunda hareket ettiğini belirten Lukyanov, “Türk yönetimi, Rusya’yı Libya krizi çözümü sürecine dahil ederek çok zekice davrandı. Bu, Rus ve Türk liderlerin arasında var olan iyi ilişkiler sayesinde gerçekleşti.” değerlendirmesinde bulundu.
Rusya ile Türkiye’nin ortak projeler hayata geçirdiğini anımsatan Lukyanov, “Bütün bunlar, Libya’da ateşkesin sağlanması için zemin oluşturdu.” ifadelerini kullandı.
“Tunus konferansa çağrılmadı”
Moskova merkezli Doğu Ülkeleri Medeniyet Araştırmaları Merkezi uzmanı Andrey Çuprıgin, Berlin Konferansı’nın Moskova’da 13 Ocak’ta gerçekleşen görüşmelerinin ikinci aşaması olduğunu söyledi.
Berlin Konferansının bazı soru işaretleri oluşturduğuna dikkati çeken Çuprıgin, “Tunus, konferansa çağrılmadı. Fakat Tunus, Libya meselesi çözümünde önemli bir ülke.” yorumunda bulundu.
Rus Diplomatlar Birliği Konseyi Başkan Vekili Andrey Baklanov da konferansa birçok ülkenin katıldığını dile getirerek, “Ülkelerin birçoğu, Libya meselesi konusunda duyarlı olmaya başladı. Böylelikle bölgedeki durumun iyileşmeye başladığı yönünde hisler oluştu.” ifadelerini kullandı.
“Erdoğan güçlü iradeye sahip bir siyasetçi”
Rusya Bilimler Akademisi Arap ve İslam Araştırmaları Merkezi Uzmanı Boris Dolgov, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’nin bölgedeki etki alanı genişlettiğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:
“Bu hususta, Erdoğan’ın rolü çok büyük. Erdoğan, güçlü iradeye sahip bir siyasetçi ve kendi ülkesinin çıkarlarını savunuyor. Türkiye, Libya meselesi konusunda da kendi ekonomik, siyasi, askeri çıkarlarını göz önünde bulundurarak hareket ediyor.”

6000 Sayılı Kanun Mağdurları Gasp Edilen Haklarının Geri Verilmesi İçin Meclisin Açılmasını Dört Gözle Bekliyorlar.
Haber Editör: Gafur OTURAK Ege Bölge Temsilcisi Stratejik Araştırmacı Haber Koordinatörü
Umut Partisi Resmen Kuruldu. Halkın Beklediği Umut Partisi 14 Nisan 2020 tarihinde Remen Kurulan Umut Partisinin Kurucu Genel Başkanı Abdulkadir BOZKURT
UMUT PARTİSİ RESMEN KURULDU HALKIN BEKLEDİĞİ UMUT PARTİSİ KURULDU 14 Nİsan 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığına Başvuru yapan Umut Partisi resmen...
Deniz Kuvvetlerinin harekata hazırlık eğitimleri yapıldı Milli Savunma Bakanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının harekata hazırlık eğitimlerinin 28-30 Nisan’da Karadeniz, Akdeniz ve Ege Denizi’nde yapıldığını bildirdi.
Milli Savunma Bakanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının harekata hazırlık eğitimlerinin 28-30 Nisan’da Karadeniz, Akdeniz ve Ege Denizi’nde yapıldığını bildirdi. Bakanlıktan yapılan...
Dünya genelinde Kovid-19’u atlatan kişi sayısı 88.000 geçti Hesaplamalara göre dünya genelinde yeni tip koronavirüse yakalananların yüzde 90’ı iyileşirken virüsten ölüm oranı ise  %10 oldu.
Avrupa’da ağır darbe alan İtalya’da 4 bin 440 kişi iyileşti Kovid-19’dan en büyük darbeyi alan Avrupa ülkesi İtalya’da vaka sayısı...
Coronavirüs İle Başlayan Yeni Dünya Düzeni ve Üst Akıl Oyunları
YENİ DÜNYA DÜZENİ TAM GAZ DEVAM EDİYORKÜRESEL GÜÇLERİN YENİ SİSTEMİ- İnsanlık Hiç Yaşamadığı Kadar Hızlı Bir Döngü İçerisine Sokulmuştur.-...
Efsane Geri Döndü. Galatasaray 20 yıl sonra Kadıköy’de kazandı! Skor 1-3
Süper Lig’in 23. haftasındaki derbide Galatasaray deplasmanda Fenerbahçe’yi 3-1 mağlup ederek Kadıköy’de 20 yıl sonra kazandı.
6000 SK Mağdurları Ege Bölgesi Grup Başkanı Cevdet ÇAĞLAR ve İstişare Heyeti Hüseyin YAPAR ve Yakup CANBİL İzmir/Karşıyaka’da Bir Toplantı Gerçekleştirdi.
6000 Sayılı Kanun Mağdurları Ege Bölgesi Grup Başkanı Sayın Cevdet ÇAĞLAR Bazı Demeçlerde Bulundu Merhaba Sevgili Vatandaşlarım. Sizleri Öncelikle Saygıyla Selamlıyorum....
Erbakan Vakfı İzmir Başkanı Sayın Özgür MERTGENÇ Bornova Öğretmen Evinde Bir Toplantı Gerçekleştirdi
15.02.2020 Tarihinde Saat:19:00 Yapılan Toplantıda, Erbakan Vakfı İzmir İl Başkanı Sayın Özgür MERTGENÇ Başkanlığında Yapıldı. Erbakan Vakfı İzmir İl Başkanı...
6000 Sayılı Kanun Mağduru Uzman Çavuş Sivil Memur Emeklileri Akdeniz Bölge Sorumlusu Sayın Tuncay BAYRAM
6000 Sayılı Uzman Çavuş Sivil Emeklileri Mağdurları Akdeniz Bölge Temsilcisi Sayın Tuncay BAYRAM Şunları Söyledi; Asker olmaktan Uzman Çavuş olarak...
Yeniden Refah Partisi İzmir Bornova İlçe Başkanı Belli Oldu
09.02.2020 Tarihinde Belediye Kültür Merkezşinde Yapılan Kongre Sonrası İlçe Başkanlığına Ramazan Ulusoy Seçilmiştir.
Baştakiler utansın
KİM Mİ SUÇLU? Komsuşu aç iken, tok yatan bizden değildir” Hz. Muhammed (s.a.v) Dağlara buğdaylar serpin. ‘Müslüman ülkede kuşlar aç’...
Tüm Dünyayı Saran Tehlike (HAARP). The Danger That Surrounds The World
Editör: Gafur OTURAK Uluslararası İlişkiler Uzmanı Stratejist Analist
Uzm.Çvş. 6000 Sayılı Kanun Mağdurları İzmir Gündoğdu Meydanında Basın Açıklaması Yaptı
Editör: Gafur OTURAKEge Bölge KoordinatörüUluslararası İlişkiler UzmanıStratejist Analist
Manisa’da 5,4 büyüklüğünde deprem
Manisa'nın Akhisar ilçesinde 5,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Kırkağaç ilçesinde de depremManisa'nın Kırkağaç ilçesinde de 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi.Afet...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ