$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,86
€ EURO → Alış: 7,68 / Satış: 7,71

SON DAKİKA

Bakan Kasapoğlu’ndan başarılı sporculara burs müjdesi!

Bakan Kasapoğlu’ndan başarılı sporculara burs müjdesi!
  • 12.11.2019
  • 141 kez okundu

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Bakanlığının 2020 bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Bu tür görüşleri ve istişareleri sadece bütçe toplantısına mahsus kılmamayı tavsiye eden Kasapoğlu, “Bizim kapımız her zaman sizlerin görüşlerine, düşüncelerine, eleştirilerine açık. Bu manada ilk fırsatta gençlik merkezleri, gençlik kampları ve yurtlarımızla ilgili sizleri daha detaylı şekilde aydınlatmak isterim. Projelerimizde şeffaflığı, katılımcılığı ilke olarak benimsemiş bir anlayışı temsil ediyoruz. Tüm bakış açılarına saygımız var ama gerçekleştirdiklerimizi daha detaylı bilmeniz gerektiğine inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Kasapoğlu, yeni hükümet sistemiyle Türkiye’nin yeni bir atılımı gerçekleştirdiğini dile getirerek, “Diğer bakanlıklarımızla olan iş birliğinde ve bu iş birliğinin çok pratik şekilde gelişmesinde biz bunu her gün yaşıyoruz. Bizim konularımız, hayatın her alanına giren konular. Bu kapsamda bakanlıklarımızla çok anlamlı, faydalı iş birliğimiz var.” diye konuştu.

Gençlerin mutsuz olmasına tahammüllerinin olmadığını vurgulayan Kasapoğlu, “Öncelikle gençlik hepimizin gençliği. Hiçbir gencimizi bir diğerinden ayırt etmiyoruz. Kimsenin de ayırt etmesine razı olmayız. Bu çerçevede gerek faaliyetlerimiz gerek yatırımlarımız noktasında herkesin fırsat eşitliği ilkesiyle tüm imkanlardan faydalanmasına gayret gösteriyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kasapoğlu, komisyonda yurtların yetersiz olduğuna yönelik eleştirilerin yapıldığını hatırlatarak, şöyle devam etti:

“Yurtların yetersiz olduğunu ifade ediyorsunuz, biz de 2012-2019 sürecinde ne kadar yurt yaptığımızı, yatak sayısı eklediğimizi anlatıyoruz. Bundan kimsenin alınmasına, gücenmesine gerek yok. ODTÜ için yurt planımız vardı, her şeyiyle ihalesini yaptık. Ama burada yatak kapasitesinin yetersiz olduğunu iddia eden milletvekillerimiz bile bu yurda karşı çıktılar. Bunu açıkçası üzücü buluyorum.

Buradaki yaklaşımı samimiyetle bağdaştıramadığımı ifade ediyorum. Üniversiteyle, rektörlükle görüştük. Kafaya göre biz oraya gecekondu yapmıyoruz. ODTÜ’deki öğrencilerimizin kaldığı yurtları da biliyorum. O yurtların ne şartlarda olduğunu da biliyorum. Bizim yurtlarımızı da görüyorsunuz; dört dörtlük, modern, tertemiz yurtlar. Bu mantığın sebebini anlamakta zorlanıyorum. Öğrenciler istiyor, yapalım anket. Öğrenciler yurda karşı çıkılmasıyla ilgili ne mesajlar gönderiyorlar. Gelen mesajları göndereyim size.”

Bu yıl 450 bine yakın öğrencinin yurt başvurusunda bulunduğu bilgisini veren Kasapoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunun 300 binden fazlası yurtlara yerleşti. Yedek öğrenciler de her geçen gün yurtlara yerleşmeye devam ediyorlar. İki yıl içerisinde yurt talebi ile yerleşme oranlarını başa baş noktaya getireceğiz. Doğusu, batısı ile her yere hizmet götürmek gayreti içindeyiz. Kimse bizim evlatlarımıza hizmet götürmemize mani olamayacak. Bizim amacımız, fırsat eşitliği çerçevesinde hiçbir ayrım gözetmeksizin tüm hizmetlerimizi gençlerimizin ayağına götürmek. Bizim felsefemiz bu. Sloganımız gençlerin ayağına gitmek.”

Kampüsleri, liseleri, ortaokul ve ilkokulları ziyaret ettiğini anlatan Kasapoğlu, “Gençlerimizin arasında sorun yok. Ufak tefek şeyleri büyütmeyelim. Gençlerimizin kardeşliğine, birliğine ve beraberliğine hiçbir güç mani olamaz. Bunun pekişmesi için el birliğiyle gayret edelim. Özellikle bugün yapıcı bir takım eleştirilerden mutlu oldum.” şeklinde konuştu.

Başarılı sporculara burs

Sporun tabana yayılması noktasındaki çalışmaları çok önemsediğinin altını çizen Kasapoğlu, şunları söyledi:

“Bin 300 spor salonunu 6 aydan beri Milli Eğitim Bakanlığımızın iş birliğiyle aktif kullanıma açtık. Gündüzleri öğrencilerimiz, akşam halkımız kullanıyor. Bu salonları artıracağız. İnsanlarımızın evinden yürüyerek gidebileceği, büyük tesisler yerine ihtiyaç olan yerlere ufak tesisler yapacağız. Yüzmeyi yaygınlaştıracağız. İsteyen her insanımıza yüzme öğretmeyi taahhüt ediyoruz.”

Kasapoğlu, “Spor ile eğitimin birbirine mani olması… O sorunu çözme aşamasındayız. İnşallah önümüzdeki hafta, 25 vakıf üniversitesiyle yüzde 100 spor bursunu imzalıyoruz. Başarılı sporculara vakıf üniversitelerimiz burs verecek. Devlet üniversiteleri, özel liselerle ilgili çalışmalar var. Bu konularda da aşama kaydediyoruz.” şeklinde görüş belirtti.

“Başarılar tesadüfi değil”

Bağımlılıklarla mücadele konusunda sporun önemli bir yer tuttuğuna işaret eden Kasapoğlu, “Sporu tabana yaydığımız, sporla ilgili bilinci artırdığımız müddetçe bu illeti de inanıyorum ki hep birlikte yeneceğiz.” dedi.

Kasapoğlu, son dönemde birçok branşta milli sporcuların başarılı sonuçlar aldığına dikkati çekerek, “Başarılar tesadüfi değil. Atletizm, cimnastik ve diğer alanlarda arkadaşlarımızın bize yaşattıkları mutluluklar inşallah devam edecek. Her alanda zirveye oynayacağız. Buna inanın.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Kasapoğlu’nun açıklamalarının ardından, Gençlik ve Spor Bakanlığının bütçesi komisyonda kabul edildi.

Kaynak: AA 

6000 Sayılı Kanun Mağdurları Gasp Edilen Haklarının Geri Verilmesi İçin Meclisin Açılmasını Dört Gözle Bekliyorlar.
Haber Editör: Gafur OTURAK Ege Bölge Temsilcisi Stratejik Araştırmacı Haber Koordinatörü
Umut Partisi Resmen Kuruldu. Halkın Beklediği Umut Partisi 14 Nisan 2020 tarihinde Remen Kurulan Umut Partisinin Kurucu Genel Başkanı Abdulkadir BOZKURT
UMUT PARTİSİ RESMEN KURULDU HALKIN BEKLEDİĞİ UMUT PARTİSİ KURULDU 14 Nİsan 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığına Başvuru yapan Umut Partisi resmen...
Deniz Kuvvetlerinin harekata hazırlık eğitimleri yapıldı Milli Savunma Bakanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının harekata hazırlık eğitimlerinin 28-30 Nisan’da Karadeniz, Akdeniz ve Ege Denizi’nde yapıldığını bildirdi.
Milli Savunma Bakanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının harekata hazırlık eğitimlerinin 28-30 Nisan’da Karadeniz, Akdeniz ve Ege Denizi’nde yapıldığını bildirdi. Bakanlıktan yapılan...
Dünya genelinde Kovid-19’u atlatan kişi sayısı 88.000 geçti Hesaplamalara göre dünya genelinde yeni tip koronavirüse yakalananların yüzde 90’ı iyileşirken virüsten ölüm oranı ise  %10 oldu.
Avrupa’da ağır darbe alan İtalya’da 4 bin 440 kişi iyileşti Kovid-19’dan en büyük darbeyi alan Avrupa ülkesi İtalya’da vaka sayısı...
Coronavirüs İle Başlayan Yeni Dünya Düzeni ve Üst Akıl Oyunları
YENİ DÜNYA DÜZENİ TAM GAZ DEVAM EDİYORKÜRESEL GÜÇLERİN YENİ SİSTEMİ- İnsanlık Hiç Yaşamadığı Kadar Hızlı Bir Döngü İçerisine Sokulmuştur.-...
Efsane Geri Döndü. Galatasaray 20 yıl sonra Kadıköy’de kazandı! Skor 1-3
Süper Lig’in 23. haftasındaki derbide Galatasaray deplasmanda Fenerbahçe’yi 3-1 mağlup ederek Kadıköy’de 20 yıl sonra kazandı.
6000 SK Mağdurları Ege Bölgesi Grup Başkanı Cevdet ÇAĞLAR ve İstişare Heyeti Hüseyin YAPAR ve Yakup CANBİL İzmir/Karşıyaka’da Bir Toplantı Gerçekleştirdi.
6000 Sayılı Kanun Mağdurları Ege Bölgesi Grup Başkanı Sayın Cevdet ÇAĞLAR Bazı Demeçlerde Bulundu Merhaba Sevgili Vatandaşlarım. Sizleri Öncelikle Saygıyla Selamlıyorum....
Erbakan Vakfı İzmir Başkanı Sayın Özgür MERTGENÇ Bornova Öğretmen Evinde Bir Toplantı Gerçekleştirdi
15.02.2020 Tarihinde Saat:19:00 Yapılan Toplantıda, Erbakan Vakfı İzmir İl Başkanı Sayın Özgür MERTGENÇ Başkanlığında Yapıldı. Erbakan Vakfı İzmir İl Başkanı...
6000 Sayılı Kanun Mağduru Uzman Çavuş Sivil Memur Emeklileri Akdeniz Bölge Sorumlusu Sayın Tuncay BAYRAM
6000 Sayılı Uzman Çavuş Sivil Emeklileri Mağdurları Akdeniz Bölge Temsilcisi Sayın Tuncay BAYRAM Şunları Söyledi; Asker olmaktan Uzman Çavuş olarak...
Yeniden Refah Partisi İzmir Bornova İlçe Başkanı Belli Oldu
09.02.2020 Tarihinde Belediye Kültür Merkezşinde Yapılan Kongre Sonrası İlçe Başkanlığına Ramazan Ulusoy Seçilmiştir.
Baştakiler utansın
KİM Mİ SUÇLU? Komsuşu aç iken, tok yatan bizden değildir” Hz. Muhammed (s.a.v) Dağlara buğdaylar serpin. ‘Müslüman ülkede kuşlar aç’...
Tüm Dünyayı Saran Tehlike (HAARP). The Danger That Surrounds The World
Editör: Gafur OTURAK Uluslararası İlişkiler Uzmanı Stratejist Analist
Uzm.Çvş. 6000 Sayılı Kanun Mağdurları İzmir Gündoğdu Meydanında Basın Açıklaması Yaptı
Editör: Gafur OTURAKEge Bölge KoordinatörüUluslararası İlişkiler UzmanıStratejist Analist
Manisa’da 5,4 büyüklüğünde deprem
Manisa'nın Akhisar ilçesinde 5,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Kırkağaç ilçesinde de depremManisa'nın Kırkağaç ilçesinde de 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi.Afet...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ